Jak začít s akvarelem
Jak začít s akvarelem? Tipy pro výběr akvarelových barev, papírů a štětců + vychytávky
Malování akvarelovými barvami si hodně zjednodušeně představte, jako kdybyste pracovali s víc pigmentovanými, kvalitními vodovkami. Přečtěte si, jaké akvarelové barvy pořídit do začátku, jaké štětce vybrat i proč je pro malbu akvarelem tak důležité zvolit správný papír.
Výhody malby akvarelem
- Baví začátečníky i pokročilé. Nabízí spoustu možností a efektů, co jiné techniky nesvedou.
- Akvarelové barvy vynikají typickými jemnými přechody a vrstvením. Malby mívají jemný a přirozený vzhled evokující lehkost. Jsou skvělou volbu pro malování krajin, květin nebo portrétů.
- Nevyžaduje velký prostor ani složité pomůcky. Na ty se teď společně podíváme.
Akvarelové barvy: Pánvičky, nebo tubičky?
Když vybíráte akvarelové barvy, setkáte se se 2 druhy:
- v pánvičce, malém kalíšku,
- v tubě.
Začátečníkům doporučujeme pánvičky. Stačí je otevřít, připravit si vodu, štětec a začít malovat. Vodu mějte připravenou ve dvou nádobkách: jednu na oplachování štětců a druhou na ředění barvy.
Postup malby akvarelovou barvou z pánvičky:
- Namočte štětec do vody.
- Naberte štětcem barvu z pánvičky.
- Přeneste si barvu na paletu.
- Nařeďte barvu vodou podle svých potřeb.
- Naberte na štětec tolik barvy, kolik potřebujete.
- Nanášejte barvu na papír pro akvarel.
Práce s akvarelovými barvami v tubě:
- Barvu vymáčkněte z tuby buď na paletu, nebo na prázdnou pánvičku. Tím si vytvoříte vlastní pánvičku s barvou, kterou si můžete uložit.
- Hotové pánvičky si pohodlně naskládáte do samostatné krabičky a máte připravené vlastní odstíny barev, které zrovna potřebujete.
- Ideálně si předem zkontrolujte, jestli mají pánvičky vhodnou velikost pro ukládání do vámi zvolené krabičky. Například akvarelové barvy FINETEC nebo Gansai Tambi mívají nestandardní rozměry, které se do klasické krabičky nevyjdou.
- Pro začátek se hodí sada akvarelových barev, kde najdete už připravené pánvičky v krabičce. Krabička může být buď kovová, nebo plastová. V ní je malá paletka, kde si barvy snadno namícháte.
- Jestli se vám nelíbí představa míchání barvy rovnou v paletce, pořiďte si samostatnou paletu na míchání barev zvlášť.
Jaké akvarelové barvy do začátku?
Malba akvarelem je hodně o míchání odstínů a zkoušení, co dokáže ředění vodou. Základní sady barev mívají 12, nebo 24 odstínů. Sada 12 akvarelových barev ale pro začátek bohatě stačí. Sada 24 odstínů už uspokojí i pokročilé malíře.
Naše tipy:
- Sada akvarelových barev Mungyo 12 ks
- Sada akvarelových barev Mungyo 24 ks
- Sada akvarelových barev Derwent 12 ks + vodní štětec jako dárek
- Sada akvarelových barev Derwent 24 ks + vodní štětec jako dárek
- Cestovní sada akvarelových barev Van Gogh 12 + 3 ks zdarma
V sadě barev najdete základní odstíny v půlpánvičkách, seřazené do šikovné krabičky. Rovnou můžete začít malovat. Jestli už jste pokročilí, volte akvarelové barvy jednotlivě podle aktuálních potřeb.
Palety
V základu stačí paleta, kterou najdete přímo v krabičce sady akvarelových barev. Jestli si ji nechcete zašpinit, doporučujeme například porcelánovou paletu na 7 barev ve tvaru kytičky.
Palety seženete kromě kytiček také oválné a hranaté v různých velikostech. Další možností je míchat si barvy v samostatných mističkách.
Štětce
Dobrý štětec na akvarelové barvy má jemný vlas, aby udržel hodně vody a pigmentu. Když ho namočíte a jemně uhladíte prsty, měl by hezky držet špičku.
Štětce na malbu akvarelem dělíme podle vlasu na:
- Přírodní: z opravdových vlasů a chlupů zvířat, třeba veverky, kuny nebo sobola. Většinou krásně drží špičku, udrží velké množství vody a pigmentu. Cena sice vychází poměrně vysoko, ale pokročilejší malíři rozdíl určitě ocení.
- Syntetické: napodobuje vlastnosti přírodních vlasů. Neudrží špičku tak dlouho, ale zase lépe drží tvar, když na něj víc přitlačíte. To z něj spolu s nižší cenou dělá dobrou volbu pro začátečníky.
Dělení štětců z hlediska tvaru:
- Kulaté: První štětec určitě volte kulatý. Dobře drží špičku a namalujete s ním téměř cokoliv. Velikost volte mezi 6 až 10 tak, aby vám dobře sedla do ruky.
- Mopy: Větší kulaté štětce například na oblohu nebo jiné plochy, kde potřebujete rozmýt velké množství vody a nechcete, aby zůstaly vidět tahy po štětci.
- Psáčky, rigery nebo linery: Mají dlouhé vlasy pro delší tenké linky.
- Ploché štětce: Umožní nanést víc barvy na papír, zase třeba na oblohu nebo moře.
- Vějířky, nebo kočičí jazýčky: Poslouží pro jemnou práci a zkoušení, co všechno akvarel dovolí.
Podívejte se na naše video o výběru akvarelových štětců, ať víte, jak v reálu vypadají.
Naše tipy na výběr štětců:
Sady:
- Základní sada 2 štětců Raphael Essentials: Krásně propracovaný klasický kulatý štětec a mop v „must have“ sadě, se kterou namalujete skoro všechno.
- Sada 3 štětců Van Gogh: Skvěle drží vodu, ideální pro jemnou práci.
Jednotlivé štětce:
- Syntetický kulatý štětec t-brush: Nabízí nejlepší poměr cena/kvalita.
- Syntetický kulatý štětec Simply-T Fontaine: Základní kulatý štětec udrží hodně vody díky mikro prohlubním na povrchu vláken.
- Syntetický kulatý štětec Simply-T Iberis: Se žlutými polyamidovými vlákny a červenou rukojetí. Doporučujeme vyzkoušet, který vám sedne do ruky nejlépe.
Papíry na akvarel
Velmi důležité je zvolit vysokogramážní papír určený přímo na akvarel. Ostatní papíry se mohou chovat jinak, například se různě kroutit. Byla by škoda, kdyby vás to zbytečně odradilo.
Naše tipy na základní papíry pro malbu akvarelem:
- Skicák Canson XL Aquarelle: Skicáky ze 100% celulózy v kroužkové vazbě s vysokou gramáží 300 g/m².
- Skicák Canson Graduate Watercolour: Skicáky v lepené vazbě s gramáží 250 g/m².
Papíry podle povrchu:
Časem si možná začnete hrát i s různými povrchy papírů na akvarel. Základní dělení papíru podle povrchu a způsobu zpracování: Rozlišujeme:
- CP (Cold Pressed) – Za studena lisovaný papír s polodrsným povrchem, univerzální volba pro většinu technik, vyvážená textura a savost.
- RG (Rough) – Hrubší struktura, ideální pro texturované efekty a volnější styl malby.
- HP (Hot Pressed) – Za tepla lisovaný papír s hladkým povrchem, vhodný pro detailní práci a jemné přechody barev.
Co dalšího se může do začátku hodit?
S pomocí šikovných vychytávek dosáhnete ještě zajímavějších výsledků.
Bílé Gelly Rolly
Využijete je při vytváření odlesků, nebo třeba na opravy.
- Základní Sakury Gelly Roll: Jedno z nejlepších gelových per ve 3 velikostech hrotů.
- Sada 3 Sakura Gelly Rollů: Set všech 3 velikostí Sakura Gelly Rollů s patentovaným bílým inkoustem odolným vůči vodě a chemikáliím.
Technické fixy Sakura Pigma Micron
Šikovné technické fixy Sakura nabízejí rychleschnoucí inkoust pro jemnou práci, s tloušťkou linky podle vaší volby. Akvarelem pak můžete malovat přes linky nakreslené těmito fixy. Kresba se nerozpije.
Maskovací kapaliny
Po zaschnutí vytvářejí na papíru ochrannou vrstvu, kam se barva nedostane. Až domalujete, jednoduše zaschlou maskovací kapalinu sloupnete a na jejím místě zůstane čistý papír. Vytvoříte tak ostré linie nebo různé detaily.
Maskovací pásky
Papírové maskovací pásky fungují podobně a použijete je i na citlivé povrchy. Pásku bezpečně odstraníte z obrázku po dobu následujících cca 7 dnů. Hodí se ji nejdřív vyzkoušet na menší ploše papíru, abyste měli jistotu, že se při odlepování nepoškodí.
Inspirace na akvarelové obrazy: Co namalovat jako první?
Je to na vás, ale nejlépe se pro začátek hodí jednoduché motivy: například květiny, listy, obloha nebo různé abstraktní tvary. Časem se můžete pustit do složitějších akvarelových obrázků. Hlavní je užít si samotný proces malování.
Časté chyby při malování akvarelem a co s nimi
- Nanášejte vodu opatrně. Radši míň než víc.
- Nesnažte se opravovat barvu, když je ještě mokrá. Nechte ji zaschnout a pak naneste novou vrstvu barvy.
- Dobře si vymývejte štětec. V případě potřeby použijte papírovou utěrku na otření štětce, abyste do obrázku nepřidávali zbytečně velké množství vody.
Závěr: Jak začít s malováním akvarelem?
- Pořiďte si do začátku první sadu akvarelových barev, stačí základních 12 odstínů.
- Používejte kvalitní vysokogramážový papír. Nekroutí se a dobře pojme vodu, i když jí ze začátku možná použijete moc.
- Začněte jednoduchými tvary a hlavně si to užijte.
Kdyby cokoliv, rádi vám poradíme. Pište na info@barevnapaleta.cz nebo volejte +420 602 238 160.